dzialamy
| 12 listopada 2013 ]

Będzie się działo?

W Krakowie za jednym stolikiem kawiarnianym siedliśmy z inicjatorami krakowskiej Mszy o jedność – Błażejem Strzelczykiem („Tygodnik Powszechny”), Piotrem Żyłką (Deon.pl) i Dawidem Gospodarkiem („Pressje”), a i czwartego z inicjatorów – Karola Wilczyńskiego („Pressje”) spotkaliśmy przy innej okazji. Oczywiście sporą część czasu wypełniły rozmowy o tychże Mszach i o naszej warszawskiej inicjatywie „Jedno z drugim”. Lepiej z rozmachem jak w Krakowie, organizując na „potrzeby jedności” specjalną Mszę? Czy kameralnie, jak robi to Dywiz w Warszawie, wybierając się razem na zwykłą, codzienną Eucharystię? Zobaczymy, co się jeszcze z tego wykluje.

Od lewej: Marcin Kiedio, Ewa Kiedio, Błażej Strzelczyk, Piotr Żyłka, Dawid Gospodarek

Na razie zastanawiamy się, czy coming out Tomasza Terlikowskiego pozwoli mu w końcu wybrać się na spotkanie „Jedno z drugim”. Pisze wszak T. Terlikowski słowa, które korespondują z naszą myślą: „Mam dość budowania kolejnych murów między nami, odcinania się ścisłymi liniami od innych nieczystych, niewystarczająco dobrych, konserwatywnych albo mainstreamowych. Mocne, ostre zdecydowane poglądy nie muszą oznaczać siedzenia za murem… I kultywowania swojej rytualnej czystości. Mam swoje poglądy, nie waham się ich użyć, ale lubię spotykać się z ludźmi. Innymi ode mnie” (por. tekst Ewy Kiedio „Kościół do podziału?” stojący u podstaw cyklu spotkań „Jedno z drugim”.

Po rozmowach w Krakowie zrodził się też publikowany w „Tygodniku Powszechnym” tekst na temat ewangelizacji, w którym Ewa Kiedio i Błażej Strzelczyk razem proszą: „Unikajmy fajerwerków”.