aktum
| 16 października 2013 ]

Dialog chrześcijańsko-żydowski w stylu OPen

Już w najbliższy poniedziałek, 21 października 2013 r., w warszawskim klasztorze oo. Dominikanów przy Freta rozpoczyna się nowa edycja cyklu spotkań OPen. Organizowane przez Duszpasterstwo Akademickie Freta 10 oraz Instytut Tertio Millennio debaty z pełną mocą ruszają w nowym roku akademickim, a jednym z patronów medialnych tej inicjatywy jest Dywiz!

O co zatem chodzi? Spotkania, które swój początek miały w pierwszej połowie bieżącego roku, tym razem doczekały się stałych terminów (będą odbywały się w każdy trzeci poniedziałek miesiąca o godzinie 19), a także własnego graficznego logo, dominującego zresztą na plakatach. Nazwa OPen oznacza dwie rzeczy: przede wszystkim sugeruje otwarty charakter debat, na których poruszane będą żywe i istotne tematy społeczno-polityczne oraz kościelne w obecności samych uczestników tych wydarzeń. Otwarty nie tylko na dyskusję między samymi zaproszonymi gośćmi, ale także, czy nawet przede wszystkim, na głosy z sali. Choć współorganizuje je duszpasterstwo akademickie, nie należy przynosić ze sobą legitymacji studenckich – jak zapewniali zeszłoroczni goście, w atmosferze takiej debaty wszyscy czują się młodo. Druga sprawa, która niechybnie wypływa z nazwy cyklu, to ‘dominikańskość’ spotkań (OP – Ordo Praedicatorum, Zakon Kaznodziejski). A zatem do Sali Prowincjalskiej przy Freta zapraszamy wszystkich otwartych na dyskusję.

Temat pierwszego spotkania brzmi: „Chrześcijanie i Żydzi w Polsce. Dialog od kuchni.” Skąd taki wybór? Niedawno na łamach polskiej prasy codziennej znani katoliccy publicyści: Tomasz Terlikowski i ks. Waldemar Chrostowski ostro zaatakowali działalność Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, sugerując jej jednostronność czy wręcz „jednoskrętność” w stronę interesów żydowskich. Były współprzewodniczący Rady, Zbigniew Nosowski odrzucił te zarzuty, podkreślając że: „Odnajdywanie zagubionego braterstwa jest trudne – bo bracia bardzo długo byli do siebie nawzajem nastawieni nieufnie – i wciąż trwa. I trwać będzie”. Spotkanie OPen ma nie tyle wchodzić w polemikę z powyższymi autorami, ale dotyczyć dialogu chrześcijańsko-żydowskiego w Polsce, takiego jakim on faktycznie jest. Zaproszeni goście, czyli o. Wiesław Dawidowski OSA i prof. Stanisław Krajewski mają bogate doświadczenia w tym temacie i wnoszą do debaty perspektywę zarówno chrześcijańską, jak i żydowską.

A że warto na ten temat rozmawiać przekonują Ojcowie Soborowi w dokumencie Nostra aetate: „Skoro więc tak wielkie jest dziedzictwo duchowe wspólne chrześcijanom i Żydom, święty Sobór obecny pragnie ożywić i zalecić obustronne poznanie się i poszanowanie, które osiągnąć można zwłaszcza przez studia biblijne i teologiczne oraz przez braterskie rozmowy.”