aktum
| 10 marca 2016 ]

Duch Asyżu

Czy dialog międzyreligijny to szansa czy zagrożenie? Czy orędownicy dialogu to naiwni marzyciele, czy też twardo stąpający po ziemi realiści, którzy mają świadomość, że świat spotkania i dialogu czeka wojna i przemoc? Na te i podobne pytania poszukamy odpowiedzi podczas cyklu debat „Duch Asyżu”.

Duch Asyzu

W 30. rocznicę Spotkania Międzyreligijnego w Asyżu, które odbyło się z inicjatywy Jana Pawła II, oraz 30. rocznicę wizyty Biskupa Rzymu w Synagodze warto zastanowić się nad miejscem spotkania i dialogu w naszym życiu. Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało na ten czas cykl seminariów i wykładów. Organizatorzy piszą:

Mamy świadomość, że dialog międzyreligijny jest niezwykle potrzebny współczesnemu światu, ale też nosi w sobie pewne pułapki i zagrożenia. Dlatego bardzo nam zależy, aby nie unikać trudnych tematów związanych z dialogiem. W tym celu do udziału w projekcie zapraszamy przedstawicieli różnych poglądów na dialog międzyreligijny. Liczymy, że w ten sposób uda nam się przybliżyć do prawdy.

Pierwsza z dyskusji: „W duchu świętego Pawła: O dialogu i przepowiadaniu w świecie pluralistycznym” zaplanowana jest na 18 marca (piątek) 2016 na godz. 18.30. Gośćmi będą prof. Jan Grosfeld oraz dr Dariusz Karłowicz. Spotkanie poprowadzi Paweł Milcarek.

Podczas piątkowej debaty zastanowimy się: W jaki sposób doświadczenia Kościoła starożytnego pomagają w zrozumieniu chrześcijańskiej postawy dialogu? Starożytna i nowoczesna koncepcja dialogu – sprzeczne czy komplementarne? Czy dzisiejsza praktyka dialogu międzyreligijnego jest aktualizacją postawy św. Pawła na Areopagu? Jaką wskazówką jest dla nas dzisiaj stanowisko Kościoła Ojców – pozytywne wobec „filozofii pogan” i negatywne wobec „fałszywych kultów”? Czy dialog z wyznawcami religii niechrześcijańskich ma wartość autonomiczną wobec misji „ad gentes”? Czy Kościół niesłusznie „nawracał” pogan?