aktum
| 6 czerwca 2014 ]

Gorejące ognisko. Czerwcowe 2014

Po majowym pod hasłem „Ucieczka grzesznych” przychodzi czas na czerwcowe. Znowu spotkamy się na modlitwie przy warszawskich kapliczkach, a później na rozmowie w kawiarni.

Na ostatnie w tym roku nabożeństwo czerwcowe spotkamy się w poniedziałek 30 czerwca, o godz. 20.00 pod kapliczką w podwórku kamienicy przy Al. Jerozolimskich 49 (czyli tam, gdzie poprzednim razem − powtarzamy to samo miejsce ze względu na prośbę mieszkańców).

Grafika: Marcin Kiedio

Pierwsze nasze czerwcowe odbyło się we wtorek 10 czerwca o godz. 20.30 pod kapliczką umieszczoną w podwórku przy ul. Emilii Plater 13. Fotorelację można zobaczyć w rubryce Działamy. Kapliczka jest przedwojenna. Jeden z mieszkańców kamienicy, Witold Pieczyński wspomina: „Swoje przeżyła. To pewne. Przetrwała trzydziesty dziewiąty i czterdziesty czwarty, chociaż bomby leciały tu straszne. Pod czternastką, dwunastką i siódemką wszystko się rozleciało. Ludzie modlili się przy figurze i w czasie okupacji, i w czasie powstania” (cytat za książką „Kapliczki warszawskie”).

Drugie czerwcowe odbyło się w poniedziałek, 16 czerwca, o godz. 20.30 pod kapliczką na rogu ul. Ząbkowskiej i Markowskiej. Metalowy krzyż został ustawiony przy murze dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser” najprawdopodobniej w okresie międzywojennym. To miejsce można zobaczyć np. na stronie TwojaPraga.pl.

O co chodziło z majowymi pod hasłem „Ucieczka grzesznych”, a więc także o co chodzi tym razem? Aby przybliżyć naszą ideę, podsuwamy następujące materiały: