aktum
| 1 sierpnia 2013 ]

Handmade na Żoliborzu

Warszawskie dzielnice coraz intensywnej poszukują własnej tożsamości, czegoś, czym będą wyróżniały się na mapie miasta. Próba uczynienia z Pragi dzielnicy artystycznej nie do końca się powiodła, na Żoliborzu jednak wciąż mocno podejmowany jest etos dzielnicy inteligenckiej, kulturalnej. Stąd też wysyp w ostatnim czasie klubokawiarni i ciekawych miejsc kulturalnych, których nazwy nawiązują do historii dzielnicy (jak Fawory czy Prochownia na przykład).

Zupełnie niedawno młodzi artyści (w gruncie rzeczy: artystki) z okolicy postanowili sprawdzić zainteresowanie mieszkańców sztuką handmade. Jak wspomina jedna z organizatorek przyszłego wydarzenia, uzbierało się trochę prac, więc postanowiły działać. Trzeba było jeszcze wymyślić nazwę i miejsce wystawy-targu. Z nazwą poszło łatwo, bo zabawa słowem przy piwie szybko przyniosła efekt – Żolitwory. Kiedy natomiast popularny w okolicy lokal Butelki Zwrotne zgodził się przyjąć artystki powstał plakat – Żolitwory w… butelce.

I wydawało się, że wszystko pójdzie bez większych przeszkód, ale i bez wysiłków organizacyjnych. Odzew ludzi na facebookowe wydarzenie przerósł jednak wszelkie oczekiwania organizatorek. I tak o targach napisały i patron medialny nad nim objęły lokalne gazety, warszawiacy wyrazili zainteresowanie, a artystów chcących pokazać swoje prace było tak wielu, że zabrakło dla nich miejsca. Początkowe kryterium selekcji zgłoszeń ograniczało się do osób z Żoliborza, ale szybko uznano je za zbyt dyskryminujące i impreza otworzyła się na całe miasto i okolice. Dywiz się cieszy, że takie wydarzenia przyciągają ludzi i zaprasza na Żolitwory – targi handmade w najbliższą niedzielę, 4 sierpnia, od godz. 15:00. Oprócz możliwości podziwiania i zakupu biżuterii, ozdób, lamp, notesów, batików i wielu innych tworów handmade, będzie to okazja do wypróbowania – ręcznie robionych, oczywiście! – słodkości, ale też napojów i regionalnych piw dostępnych w barze. Do zobaczenia!