aktum
| 14 sierpnia 2014 ]

Jarmark św. Jacka

W dniach 15-17 sierp­nia przed warszawskim kościołem dominikanów na ul. Freta odbę­dzie się znowu Jar­mark św. Jacka. Impreza ma na celu zgro­ma­dze­nie fun­du­szy na dal­szą działalność Grupy Cha­ry­ta­tyw­nej Freta, zaj­mu­ją­cej się pomocą naj­bied­niej­szym rodzi­nom z War­szawy i całej Polski. W tym roku grupa ta pragnie kontynuować rozpoczęty w grudniu 2011 r. program dożywiania dzieci w szkołach.

Informacja od organizatorów:

Podczas Jarmarku św. Jacka plac przed kościołem o. Dominikanów zajmą stoiska rękodzielnicze. Będzie można nabyć oryginalną biżuterię, ceramikę, książki z antykwariatu oraz wyroby domowej produkcji, a także kupić los charytatywnej fanterii. W uroczystość św. Jacka, 17 sierpnia dominikanie na cześć swego patrona częstować będą pierogami wszystkich odwiedzających Jarmark gości.

Jarmarkowi św. Jacka już trzeci raz towarzyszy Strefa Dziecka współorganizowana przez Fundację Sto Pociech. W dniach Jarmarku Fundacja będzie otwarta dla wszystkich gości w godz. 10-19. W sobotę 16 sierpnia odbędzie się tu szereg warsztatów dla najmłodszych, po godzinie 15.00 fundacją zawładną afrykańskie rytmy i spotkanie z wolontariuszami Fundacji Kasisi. W niedzielę – 17 sierpnia specjalny Dzień Średniowieczny. Ulicę Freta odwiedzą prawdziwi rycerze, a wolontariusze w średniowiecznych strojach poprowadzą spotkania dla najmłodszych. Motywem przewodnim będzie najnowsza książka Zofii Staneckiej „Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu”.

Tak było na jarmarku w zeszłym roku

Szczegółowy Program Strefy Dziecka Jarmarku św. Jacka:

PIĄTEK 15.08.2014 – kocyk na trawie

● Leżakowanie na trawie – Fundacja Sto Pociech otwarta dla wszystkich gości Jarmarku w godz. 10-19. Zapraszamy na spontaniczne pikniki, kawę na tarasie i orzeźwienie przy spryskiwaczu w ogrodzie. Możliwość zapoznania się z działalnością Fundacji

SOBOTA 16.08.2014 – dzień artystyczny

● 11.00-14.00 warsztaty dla dzieci (5+) i rodziców organizowane przez Fundację Sto Pociech. Zapraszamy starszaków wraz z rodzicami do samodzielnego działania na stanowiskach artystycznych. Będziemy eksplorować pracownię charakteryzatora, aromaciarza, ilustratora książek, projektanta ogrodów i twórcy mozaiki. Sprawdzimy, czy kolory pachną, zmienimy się nie do poznania, wykonamy własną książeczkę w technice pop-up, ułożymy wielobarwne mozaiki i kwiatowe wzory. Warsztaty otwarte, realizowane w ramach cyklu „SZTUKA jak-to-zrobić. W pracowni artysty” , projekt współfinansowany przez Miasto st. Warszawę, Dzielnicę Śródmieście.

● 10.00-15.00 warsztaty ze sztuką organizowane przez wolontariuszy grupy Charytatywni Freta dla dzieci 3-5 lat. Akcja Farba: Zaułek impresjonistów, Maluj czym się da, Moc atrakcji z abstrakcji, Action painting. A także: Uwolnij emocje – zabawy ruchowe.

● 15.00-19.00 wieczór afrykański. W planach tworzenie budowli z piankowych klocków, wykonywanie kartek dla dzieci z sierocińca Kasisi, nauka języka nanya, interaktywne połączenie z Szymonem Hołownią prosto z Kasisi. Animacją dzieci zajmą się wolontariusze fundacji Kasisi.

Zeszłoroczny jarmark

NIEDZIELA 17.08.2014 – dzień średniowieczny

  • 12.00 – pierwsze czytanie książki „Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu”
  • 12.45 – warsztaty plastyczne. Tworzenie postaci św. Wojciecha z różnych materiałów.
  • 14.00 – drugie czytanie książki
  • 14.45 – spotkanie z autorką Zofią Stanecką i opowieść o tym, jak powstawała książka
  • 16.00 – trzecia edycja czytania
  • 16.45 – lekcja rycerska prowadzona przez rycerzy z Wszechnicy Szermierczej.

W niedzielę, 17 sierpnia w kapitularzu kościoła św. Jacka odbędzie się także spotkanie „Szlakiem św. Jacka w Polsce i Europie” na temat podróżowania po śladach świętego. W ten dzień ojcowie dominikanie częstować będą pierogami własnej roboty w godz. 13.00, 16.30 i 19.00