dzialamy
| 11 maja 2016 ]

Liturgia Męczenników – relacja

– Posłuchajmy dyskusji chrześcijan Europy, także i u nas, w jaki sposób próbuje się wyretuszować podstawowe fragmenty Ewangelii, zasadnicze dla naszego życia – powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas Liturgii Męczenników zorganizowanej przez Wspólnotę Sant’Egidio 10 maja w warszawskim kościele św. Marcina.

kard. Kazimierz Nycz

Jak podkreślił: „Człowiek, który nie potrafi się zdecydować na radykalne przyjęcie Ewangelii, próbuje osłabić wymowę słów Jezusa Chrystusa”. Dotyczy to według niego szczególnie Ośmiu Błogosławieństw i opisu Sądu Ostatecznego. – Nie ulegajmy pokusie retuszowania Ewangelii – apelował. – Jeszcze nie słychać słów, że Pan Jezus się mylił, mówiąc „byłem przybyszem, a przyjęliście mnie”, ale często słychać już głosy, że papież myli się w tej dziedzinie.

_MG_1821

Wzywał też: „Bądźmy tymi, którzy potrafią odczytać i odnieść do siebie to radykalne świadectwo męczenników. Jesteśmy tu także po to, by nie osłabła nasza wrażliwość na pomaganie ludziom, którzy oczekują naszej pomocy i mają prawo jej oczekiwać, nie tylko chrześcijanie na Bliskim Wschodzie, ale wszyscy, którzy cierpią prześladowania za wiarę, za przekonania, za sprawiedliwość”.

_MG_1728

Podczas Liturgii Męczenników wspominani byli chrześcijanie, którzy w ostatnich latach ponieśli śmierć za swoją wiarę. Przywołano ich krótkie, przejmujące biogramy. Z tej wielkiej liczby cytujemy kilka:

Siostry Anselm, Judith, Marguerite i Reginette ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości, zamordowane rankiem 4 marca 2016 r. w jemeńskim mieście Adena w domu, w którym opiekowały się ubogimi i niepełnosprawnymi. Razem z nimi zginęło jeszcze 12 innych osób.

Aman John, trzynastolatek, jeden z kilkudziesięciu chrześcijan, którzy zginęli w samobójczym zamachu bombowym w parku Iqbala w Lahore w Niedzielę Wielkanocną, 27 marca 2016 r.

Floribert Bwana Chui ze wspólnoty Sant’Egidio w Goma w Demokratycznej Republice Konga, torturowany i zabity w nocy z 8 na 9 lipca 2007 r. za sprzeciw wobec korupcji.

Roberta Edwards, misjonarka z USA z kościoła Estes Church of Christ, zamordowana 12 października 2015 w Port au Prince na Haiti. Porwano towarzyszące jej 4-letnie dziecko, jedno z 20 dzieci ulicy, którymi opiekowała się w „SonLight Children’s Home”.

Ks. Aleksander Mień, kapłan prawosławny, filozof i teolog-ekumenista; zamordowany w niewyjaśnionych okolicznościach 8 września 1990 roku. Jego zabójstwo porównywano w Rosji do męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

_MG_1920

Liturgia Męczenników została zorganizowana w Warszawie po raz trzeci. Tym razem towarzyszyło jej hasło „Świadkowie Miłosierdzia”, przypominające, że współcześni męczennicy całym swoim życiem głoszą Dobrą Nowinę i Miłosierdzie Boże. – Jesteśmy przekonani, że szczególnie w Roku Miłosierdzia mamy obowiązek głosić Zmartwychwstałego Chrystusa, który przez swoją śmierć „zburzył mur wrogości między ludźmi” – tłumaczą członkowie Wspólnoty Sant’Egidio. – Wierzymy, że Chrystus szczególnie mocno jest dziś obecny między prześladowanymi, mordowanymi, przepędzanymi ze swoich ojczyzn, uciekającymi przed biedą i wojną.

_MG_1757

Wspólnota Sant’Egidio jest ruchem świeckich założonym w 1968 r. w Rzymie przez Andreę Ricardiego. Obecnie skupia ok. 60 000 osób w 73 krajach. Świąteczne obiady dla ubogich są przez nią organizowane na całym świecie. W Warszawie wspólnota funkcjonuje od 2008 r. i liczy ok. 80 osób. Poza pomocą bezdomnym angażuje się m.in. we wspieranie osób starszych i chorych, przeciwdziałanie przemocy i ksenofobii, działania na rzecz pokoju i międzyreligijnego pojednania.

Fot. Marcin Kiedio
Notowała: Ewa Kiedio

_MG_1785

_MG_1867

_MG_1876