widzimy
| 10 września 2012 ]

Miasto krzepi!

W miniony weekend Żoliborz opanowały tajemnicze grupy uzbrojone w farby i pędzle. Gdy tylko grupa taka dostrzegła jakiś szary, zapuszczony garaż, zaraz na jego bocznej ścianie odciskała znamię swojej artystycznej ekspresji. Chuligaństwo i wandalizm, powiecie? Nie tym razem. Za nami pierwsza odsłona akcji „ŻoliGaraż – Miasto krzepi!”.

Żoliborz może i ma kapitalną architekturę i snobistyczną aurę, ale ciągle jeszcze niewiele tam się dzieje w przestrzeni publicznej. Co prawda coraz większego rozmachu nabierają różnego rodzaje festiwale dzielnicowe, ale na co dzień jest dość spokojnie. I w ten ustatkowany świat wkracza inicjatywa „ŻoliGaraż”, która postanowiła namalować kilkanaście murali na ścianach żoliborskich garaży.

Organizatorzy za Krzysztofem Wodiczką powtarzają: „Nie przestrzeń publiczna
dla sztuki, ale sztuka dla przestrzeni publicznej, sztuka uaktywniająca ją, podburzająca, denerwująca, pobudzająca do dyskursu, kierująca w stronę lepszego życia w mieście i
w stronę lepszych ludzi w mieście”. Do akcji udało im się zaprosić takich artystów, jak: Krzysztof Augustin, Jan Bajtlik, Agata Bogacka, Anna Czarnota, Rafał Dominik, Tomasz Dominik, Krzysztof Goliński, Bartek Kiełbowicz, Maja Kiesner, Antoni Malinowski i Yong Min Cho, Anna Michniewicz, Piotr Młodożeniec, Agnieszka Niziurska, Stefan Paruch, Hanna Pyrzyńska – Piłat, Rafał Roskowiński, Marek Sobczyk, Paweł Susid, Olga Wolniak, Jacek Ziemiński, Andrzej Zwierzchowski oraz Jan Brykczyński.

A co najciekawsze w tym projekcie, organizatorzy chcą nie tylko ożywić przestrzeń, ale też relacje międzyludzkie w okolicy powstających murali. Zapraszają każdego chętnego do pomocy i oferują niezapomniane wrażenia. Drugi plener odbędzie się w weekend 22/23 września.

Takim akcjom mówimy stanowcze tak. Oby częściej.