aktum
| 15 września 2016 ]

Noc Świątyń

Już drugi raz 17 września świątynie w Warszawie (a pierwszy raz w Poznaniu) otwierają swoje wrota na oścież z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju oraz Dnia Przeciwko Nietolerancji Religijnej i Islamofobii. To okazja, aby przekroczyć próg świątyń mało znanych lub nieznanych nam wyznań i obrządków oraz spojrzeć na nie okiem nie przechodnia czy turysty, a człowieka pragnącego odkryć wiarę i obyczaje bliźniego, który wierzy inaczej niż on sam.

Odwiedzający świątynie będą mogli porozmawiać z przedstawicielami i przedstawicielkami różnych wyznań, zadać pytania i rozwiać nurtujące ich wątpliwości, a także poznać wnętrze i historie niezwykłych budowli. Gospodarze przygotowali także koncerty, prezentacje i warsztaty.

Jak pisze organizator wydarzenia w Warszawie Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy Polis, koordynator Kampanii Rady Europy „Bez Nienawiści” w Polsce w Polsce: „Naszym celem jest ukazanie Warszawy, jako miasta wielokulturowego, różnorodnego i otwartego, które swe tradycje wielokulturowości kultywuje od kilkuset lat. Uważamy, że w obecnej sytuacji, gdy niechęć do wszelkiej inności jest coraz mocniej zauważalna, tego typu inicjatywy mogą pomóc poznać społeczności, do których niektórzy mogą żywić uprzedzenia”.

 

noc-swiatyn

Organizatorem wydarzenia w Poznaniu jest Stowarzyszenie Lepszy Świat.

Do wszystkich świątyń i kościołów wstęp wolny.

Program wydarzenia w Warszawie: https://www.facebook.com/nocswiatyn/
Program wydarzenia w Poznaniu: https://www.facebook.com/events/319847668367114/

Magdalena Macińska