kuriozum
| 19 września 2013 ]

Obudzić olbrzyma

„Istotne jest wykorzystanie ogromnego potencjału ludzi świeckich, by w Kościele nie istniał podział na stronę czynną i bierną” – mówił kard. Kazimierz Nycz podczas konferencji nt. II Kongresu Nowej Ewangelizacji. Na tej samej konferencji bp Grzegorz Ryś przypomniał odnoszące się do parafii określenie „uśpiony olbrzym”. „Obudzić olbrzyma to znaczy obudzić świeckich w parafii, bo świeccy są podmiotem życia parafialnego” – mówił.

II Kongres Nowej Ewangelizacji pod hasłem „Obudzić olbrzyma” poświęcony życiu w parafii rozpoczyna się dziś w Warszawie.

Jako materiał ilustrujący życie parafialne, obecność w nim osób świeckich i przenikanie się ich świata ze światem duchownych załączam zdjęcie z jednej z parafii w Nowym Sączu. Za budzenie olbrzyma tym bardziej trzymam kciuki.

Dodane kilka godzin później:

W dyskusji na temat powyższego zdjęcia, toczącej się na Facebooku, o. Grzegorz Kramer napisał: „Rok pracowałem w tym kościele, więc wiem, jaka jest geneza tej tabliczki. To kościół NSPJ, tzw. kolejowy w Nowym Sączu (http://kolejowa.pl/). Nie wiem, jak jest dziś, ale wtedy do kościoła chodziło 110% ludzi! Stali wszędzie na dworze, w środku, i w zakrystii właśnie, która jest maciupeńka. Nie muszę mówić, jak wygląda uczestnictwo w Eucharystii w takim miejscu. Jeden z proboszczów w końcu sprawę uporządkował. I tyle. Parafia ma się dobrze, żyje, jest w niej mnóstwo grup, od dzieci do ludzi starszych i średnie pokolenie. Do kancelarii można przyjść o każdej porze dnia. Więc proszę nie wyciągać z tej tabliczki pochopnych wniosków”.

Bardzo cieszy mnie, że sprawa przedstawia się w taki właśnie sposób. Przy takiej genezie życzę konieczności zawieszenia podobnych tabliczek także innym parafiom. Nie było moim celem tropienie jakiejś konkretnej „złej parafii”, co może jednak nie dość dobrze wybrzmiało. Zdjęcie miało w moim zamierzeniu wymowę metaforyczną, obrazując symboliczny mur wyrastający między świeckimi a duchownymi. Niezależnie od sytuacji w nowosądeckiej parafii sam problem pozostaje aktualny. Tymczasem II Kongres Nowej Ewangelizacji ruszył z dużą mocą i wielkim zaangażowaniem tak świeckich, jak duchownych.