aktum
| 26 marca 2015 ]

Pieśń o Bożym umęczeniu

Polona i Biblioteka Narodowa zapraszają na pokaz przedpremierowy „Pieśni o Bożym umęczeniu” w interpretacji Adama Struga. Jest to rejestracja filmowa 27-zwrotkowej pieśni pasyjnej zaśpiewanej z towarzyszeniem liry korbowej.

„Pieśń o Bożym umęczeniu” to rozszerzona wersja średniowiecznej pieśni „Jezusa Judasz przedał” (znanej również jako „Żołtarz Jezusow”) ułożonej w 1488 roku przez bł. Władysława z Gielniowa, a wydrukowanej – jako opracowanie polifoniczne – w oficynie Matthiasa Siebeneichera w Krakowie w 1558 roku. Pieśń tę śpiewano w kościele polskim do końca XIX wieku.

Premiera w Wielki Piątek na blogu Polony (blog.polona.pl), a wersja audio dołączona będzie do kwietniowego numeru „Ruchu Muzycznego”, w którym znajdzie się też obszerny wywiad ze Strugiem.

Po projekcji o specyfice pracy śpiewaka tradycyjnego i o samym nagraniu opowie Adam Strug w rozmowie z Tomaszem Cyzem („Ruch Muzyczny”).

„Pieśń o Bożym umęczeniu nabożna i barzo piękna, wszelkiemu krześcijaninowi potrzebna” (w Krakowie: Mattheusz Siebeneycher, 1558)
Adam Strug – śpiew, Mateusz Kowalski – lira korbowa

Podstawowe źródło tekstu i melodii: Kancjonał Zamoyskich ze zbiorów Biblioteki Narodowej: polona.pl/item/1172200/, wykonawcy korzystali z edycji tekstu opublikowanej przez Wiesława Wydrę: polona.pl/item/5259968/325/.

Sobota 28.03.2015, godzina 14:00, Biblioteka Narodowa, sala kinowa
Wstęp wolny.