myslimy
| 14 maja 2013 ]

Przeżuwać Imię – Intro

Przeżuwać Imię - cykl o medytacji

Od pewnego czasu serca i umysły użytkowników katosieci rozpala praktyka medytacji chrześcijańskiej. Temat ten żywo dyskutowany na katolickich forach, portalach internetowych czy blogach wypłynął także poza świat wirtualny – o wątpliwościach dotyczących działalności Światowej Wspólnoty Medytacji Chrześcijańskiej (WCCM) wypowiedział się biskup płocki Piotr Libera. Obserwujemy więc regularną wymianę argumentów, nie zawsze rzeczową, za to nieodmiennie pełną emocji, czasami opartą o wyobrażenia. Również redakcji Dywizu nie ominęły zażarte dyskusje na temat medytacji, w których sięgaliśmy po autorytet Ojców Pustyni, Jana Kasjana, Thomasa Mertona czy biskupa Siemieniewskiego.

Postanowiliśmy więc porozmawiać o medytacji na spokojnie. Rzecz obrosła w szereg skojarzeń i nieporozumień. Chcielibyśmy spróbować przedrzeć się przez ten gąszcz zasłaniający istotę rzeczy i dotrzeć do sedna praktyki medytacyjnej, jej genezy i miejsca w Kościele, relacji do Modlitwy Jezusowej etc.

Co środę będziemy publikować tekst z medytacyjnego cyklu „Przeżuwać Imię”. Przed lekturą warto zapoznać się z samą Światową Wspólnotą Medytacji Chrześcijańskiej, której dotyczy tocząca się obecnie dyskusja. Pomoże w tym strona WCCM, m.in. konferencje Ernesta Larkina OCam.

Dotąd w cyklu ukazały się teksty: