aktum
| 3 września 2014 ]

Rozmowy o osobliwych skutkach małżeństwa

Warszawski Klub Tygodnika Powszechnego zaprasza na rozmowę o książce „Osobliwe skutki małżeństwa”. W spotkaniu udział wezmą: Ewa Kiedio, autorka książki, redaktorka Więzi, oraz jej mąż Marcin Kiedio, grafik. Obydwoje są współzałożycielami magazynu „Dywiz” oraz organizatorami licznych inicjatyw środowiskowych, takich jak ostatnio szeroko komentowane „Ucieczka grzesznych” czy „Gorejące ognisko”.

Spotkanie odbędzie się 11 września 2014 r., godz. 19.00, Warszawa, siedziba KIK, ul. Freta 20/24 A.

Ewa i Marcin Kiediowie. Fot. Magdalena Buka

Nota o książce:
Książka Ewy Kiedio to pociągająca eseistyczna medytacja o sakramencie małżeństwa. Pociągająca – bo gdy się ją czyta, to aż się chce żenić, by móc doświadczyć tego, o czym pisze autorka. Przenikają się w tej książce erotyka i mistyka, fizyczność i duchowość, eros i agape, zwyczajność i misterium. Jest to zarazem medytacja eseistyczna – bo napisana w osobistym tonie, zrozumiale i pięknie. Spotykają się na kartach tej książki Fiodor Dostojewski i Kabaret Starszych Panów; fragmenty Pieśni nad Pieśniami przeplatają się z tekstami rockowych zespołów Frühstuck i Armia; słowa papieży współbrzmią z dialogami z serialu Ranczo; wielcy prawosławni myśliciele sąsiadują z bohaterami filmu Shrek. A pod umiejętnym piórem Ewy Kiedio nie jest to żaden miszmasz, lecz spójna całość.
(z przedmowy Zbigniewa Nosowskiego)

Fragment książki:
Jeśli przyjmujemy, że Bóg jest obecny w naszym związku, że w szczególny sposób ukazuje się nam w osobie męża/żony, to miejmy pewność, że tarza się z nami po śniegu, tańczy boogie-woogie i gra w scrabble. Niektórzy żartują, że to jedyny małżeński trójkąt uznawany przez chrześcijan. Niezależnie od tego, jak oceniamy ten dowcip, co do jednego nie ma wątpliwości – ze swoim mężem / swoją żoną nigdy nie jesteśmy tylko we dwoje.

Wydarzenie na Facebooku: kliknij tutaj.