aktum
| 20 maja 2016 ]

Ucieczka grzesznych. Majowe 2016

Na majowych pod miejskimi kapliczkami spotykamy się już od dwóch lat. Powracamy do tej propozycji i w tym roku. Zapraszamy na majowe pod kapliczką w podwórku przy ul. Okrzei 30 w piątek 27 maja o godz. 19. Miejsce uderza swoją specyfiką, co widać na zdjęciach z zeszłego roku.

Nasze poprzednie tegoroczne spotkanie odbyło się 11 maja pod kapliczką przy ul. Włościańskiej.

Majowe 2016

Poniżej przypominamy, o co chodzi:

Kapliczki warszawskie cieszą się nieustająco powodzeniem jako ciekawostka i element folkloru miejskiego. Doczekały się albumu na swój temat, a ich zbiór katalogowany jest w internecie. Nieporadne często i kostropate figury Maryi i Chrystusa, które wciąż jeszcze znajdziemy np. na praskich podwórkach, budzą rozbawienie, a nieraz wzruszenie. Można by urządzić sobie spacer po Warszawie ich śladem.

Proponujemy jednak co innego. Sięgamy do ich podstawowego sensu i przeznaczenia. Oglądamy zdjęcia dawnych mieszkańców Warszawy zgromadzonych na wieczornej modlitwie przy swojej kapliczce i jesteśmy poruszeni. Przypominamy sobie, że kapliczki służyły kiedyś do tego, by się przy nich modlić. I przekonani jesteśmy, że cały czas to właśnie jest ich najlepsze zastosowanie, także w ruchliwym mieście.

Dołączajcie! Dywiz zaprasza na majowe!