Do czego mogą posłużyć pojemniki z tworzyw sztucznych?
Gospodarowanie wodami opadowymi ma obecnie szczególne znaczenie – stanowi odpowiedź na zmiany klimatyczne i jest sposobem na oszczędność. Poznaj sposoby gromadzenia deszczówki!
Zbiorniki retencyjne na wody opadowe – jakie jeszcze mają zastosowania?
Korzystanie z deszczówki pozwala zmniejszyć koszty związane ze zużyciem wody, okazuje się też rozwiązaniem korzystnym z punktu widzenia ekologii i troski o środowisko naturalne. Jednak pojemniki z tworzyw sztucznych producenci polecają nie tylko w tym celu. Oto ich inne, przykładowe zastosowania:
-
na ścieki, również w oczyszczalniach,
- jako rezerwy przeciwpożarowe,
- w roli separatorów substancji chemicznych,
- jako piaskowniki,
- do przechowywania różnych płynnych i półpłynnych produktów.
Jednak najczęściej są one wykorzystywane jako zbiorniki retencyjne do wód opadowych. Wyróżnia je odporność na działanie czynników zewnętrznych, brak wchodzenia w reakcje z deszczówką, którą później można dzięki temu zastosować do podlewania roślin w ogrodzie lub nawet do prania (nie zawiera ona kamienia, który uszkadza pralkę i działa zmiękczająco na tkaniny). Wiele osób zbiera wody opadowe, aby myć nimi elewację lub sprzęty ogrodowe. Niezależnie od tego, jak się je wykorzysta, można liczyć na oszczędność i pozytywny wpływ na środowisko naturalne.
Z jakiego materiału modele wybrać?
Istnieje wiele modeli omawianych zbiorników. Różnią się one między sobą budową oraz wymiarami, które – jeśli korzysta się z usług odpowiednich producentów – można dopasować do indywidualnych preferencji, co ma ogromne znaczenie z punktu widzenia funkcjonalności. Należy pamiętać, że produkty wykonane z polietylenu cechują się właściwościami izolacyjnymi zapobiegającymi nadmiernemu nagrzewaniu się zawartości. Są wytrzymałe i solidne – przetrwają niejeden sezon i posłużą przez wiele lat.