3 min 2 lata

Teren okalający dom jednorodzinny można zaadaptować w taki sposób, aby był nie tylko funkcjonalny, ale też wyglądał atrakcyjnie. Nowoczesne fontanny ogrodowe, podświetlane i szklane, pozwolą uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny i sprawić, że przebywanie na zewnątrz będzie bardziej przyjemne. Sprawdź, jak wygląda montaż takiej dekoracji i dowiedz się, który model warto wybrać!

Duża czy mała fontanna ogrodowa?

W trakcie wyboru dekoracji do swojego ogrodu warto przede wszystkim zastanowić się nad jej rozmiarem. Duża i mała fontanna ogrodowa spełni swoje funkcje estetyczne, jednak pierwsza opcja będzie z pewnością bardziej spektakularna! Niestety, na terenie posesji o niewielkiej powierzchni zbyt masywna konstrukcja może okazać się niepraktyczna. Dlatego w takim przypadku warto sięgnąć po modele mniejsze, ale o efektownym wyglądzie, np. szklane i podświetlane, obok których nie sposób przejść obojętnie. 

Jak wygląda montaż fontanny ogrodowej?

Sposób instalacji dekoracji jest ściśle uzależniony od rodzaju. W sklepach nowoczesna fontanna ogrodowa jest dostępna przeważnie w wersji ze zbiornikiem nadziemnym oraz podziemnym. Drugi wariant jest rzadziej wybierany, jednak wbrew pozorom jego montaż nie stanowi większego problemu. W celu instalacji należy wykonać następujące czynności:

  • wykopać otwór w ziemi,
  • zamontować w otworze wodoszczelny zbiornik,
  • umieścić w zbiorniku pompę wody z podpiętym filtrem,
  • zamontować konstrukcję zewnętrzną.

Montaż fontanny na zbiorniku naziemnym

Często wybieranym rozwiązaniem jest instalacja dekoracji na zbiorniku, który jest już w ogrodzie, np. na oczku wodnym. Dzięki takiemu rozwiązaniu zapewnia się optymalną cyrkulację wody z korzyścią dla fauny i flory znajdującej się w zbiorniku. Obecnie wielu dystrybutorów oferuje takie fontanny ogrodowe na sprzedaż, dlatego jest w czym wybierać!

Instalacja dekoracji tej kategorii polega na umieszczeniu w akwenie lub w jego pobliżu pompy wodnej gotowej konstrukcji z końcówką zapewniającą optymalne rozpylenie cieczy. Usytuowanie wyjścia dyszy jest tutaj bardzo istotne – najlepiej położyć ją przy samej tafli wody, uzyskując ciekawy efekt wizualny.

Montaż gotowej fontanny

Coraz popularniejsze są też gotowe, małe fontanny ogrodowe – nowoczesne i niezwykle łatwe w montażu! W ich przypadku nie trzeba robić wgłębienia w ziemi, wystarczy zamontować je w miejscu z dostępem do źródła zasilania lub – w przypadku modeli solarnych – o odpowiedniej ekspozycji na promieniowanie UV. Zaletą takich urządzeń jest też możliwość przeniesienia ich w inne, dogodne miejsce, co będzie szczególnie pożądane w przypadku zmian w aranżacji ogrodu. Wadą gotowego sprzętu jest jednak stosunkowo mały rozmiar.