4 min 3 lata

W przydomowym ogrodzie warto zaaranżować przestrzeń do relaksu, której wyposażenie będzie przyjemne dla oka. Jednymi z ciekawszych elementów dekoracyjnych, jakie można wykorzystać, jest mała lub duża fontanna ogrodowa. Taka ozdoba nie tylko dodaje walorów estetycznych posesji, ale też pozytywnie wpływa na nastrój – szum płynącej wody działa kojąco na zmysły. Sprawdź, jakie modele są dostępne w sprzedaży!

Nowoczesne dekoracje ogrodowe

Klienci szukający wyposażenia ozdobnego do ogrodu, zwracają uwagę przede wszystkim na jego wygląd. Z tego powodu dużą popularnością cieszą się nowoczesne fontanny ogrodowe – szklane i podświetlane, które prezentują się bardzo dobrze i wprowadzają powiew światowego designu do przydomowego terenu. W sprzedaży są również modele klasyczne, stylizowane, często wykonane z materiałów naturalnych, np. kamienia, które także zasługują na uwagę. Dużą popularnością wśród użytkowników cieszą się także wersje ze stali nierdzewnej.

Jednak fontanna ogrodowa jest kategoryzowana nie tylko pod względem materiału wykonania i stylistyki, ale także umiejscowienia zbiornika wody. Klienci mają do dyspozycji modele podziemne oraz naziemne, jak również gotowe warianty, które trzeba tylko podłączyć do źródła zasilania. Każde z tych rozwiązań ma wiele zalet. Ostateczny wybór powinien być uzależniony od indywidualnych preferencji oraz warunków panujących na działce.

Gotowe fontanny ogrodowe

Rozwiązaniem cieszącym się dużym powodzeniem jest zakup gotowej dekoracji ze wbudowanym zbiornikiem. Takie modele mają przeważnie niewielkie rozmiary. Występują m.in. w wersji zasilanej promieniami słonecznymi i muszą być umiejscowione na terenie o dobrej ekspozycji na słońce. Drugim wariantem jest ozdoba zasilana energią elektryczną, którą należy podpiąć do źródła o odpowiedniej mocy. Małe fontanny ogrodowe na sprzedaż wystawia większość producentów zajmujących się dystrybucją asortymentu do ogrodu.

Dekoracje ogrodowe ze zbiornikiem podziemnym

Dla klientów, których nie interesują małe fontanny ogrodowe i nowoczesne techniki montażu, dobrą opcją będzie klasyczny model w wersji ze zbiornikiem wbudowanym w ziemię. Takie rozwiązanie daje ciekawy efekt wizualny, jednak montaż dekoracji z tej kategorii jest najbardziej problematyczny. Jeszcze przed instalacją należy wykonać wgłębienie w ziemi o odpowiedniej średnicy i umieścić w środku pojemnik nieprzepuszczający wody – razem z pompą i filtrem.

Fontanny ogrodowe z naziemnym zbiornikiem

Popularnym i stosunkowo tanim rozwiązaniem jest też samodzielne wykonanie dekoracji w zbiorniku, który znajduje się już w ogrodzie. W tym celu można wykorzystać oczko wodne, do którego należy zamontować odpowiednią pompę. Ważne jest, aby wyjście dyszy znajdowało się jak najbliżej tafli wody, dzięki czemu wypływająca ciecz będzie przypominać mały gejzer. W ten sposób może zostać stworzona nowoczesna fontanna ogrodowa duża, jak i mała – jej rozmiar jest uzależniony od wielkości akwenu.