Kiedy sprawdzi się technologia FDM 3D?
3 min 1 rok

Drukowanie trójwymiarowe  stało się popularną metodą wytwarzania przedmiotów. Jedną z najbardziej znanych technologii jest FDM 3D. Dowiedz się teraz, jakie są zalety, zastosowania i właściwości jej oraz komponentów wykonanych przy jej wykorzystaniu! 

Podstawy technologii FDM 3D

Fused Deposition Modeling (FDM) to technologia druku 3D polegająca na stopniowym nakładaniu warstw termoplastycznych materiałów, które są topione i ekstrudowane przez dyszę. FDM 3D to proces, który pozwala na tworzenie trójwymiarowych obiektów z plastików, takich jak ABS, PLA czy PETG.

Zalety FDM 3D

Technologia FDM 3D posiada wiele zalet, które przyczyniają się do jej popularności. Do najważniejszych należą:

  • niski koszt — jest to jedna z tańszych technologii druku 3D, zarówno pod względem kosztów urządzeń, jak i materiałów;
  • łatwość użycia — sprzęt do Fused Deposition Modeling jest prostszy w obsłudze niż pozostałe alternatywy z tej kategorii, co sprawia, że jest idealny dla początkujących;
  • bogaty wybór filamentów — drukarki pozwalają na wytwarzanie elementów z szerokiej gamy termoplastycznych materiałów o różnych właściwościach;
  • wytrzymałość — wydruki są trwałe i wytrzymałe.

Przeznaczenie technologii FDM 3D

Technologia FDM 3D sprawdzi się w różnych zastosowaniach. Przede wszystkim jest to prototypowanie. Metoda pozwala na szybkie tworzenie prototypów, a tym samym sprawne sprawdzanie koncepcji i wprowadzanie poprawek w projekcie. Metoda sprawdza się także w produkcji małoseryjnej, oferując elastyczność i niskie koszty. FDM 3D może być stosowane także do wytwarzania części mechanicznych, takich jak zębatki czy zawiasy. Wykonane w ten sposób komponenty wykazują się wytrzymałością i trwałością. Przy tym warto podkreślić, że drukarki Fused Deposition Modeling są łatwe w obsłudze i niedrogie, co czyni je doskonałym narzędziem edukacyjnym dla uczniów i nauczycieli.

FDM 3D — metoda idealna dla początkujących

Ze względu na wspomniane zalety, w tym przede wszystkim łatwą obsługę, niskie koszty i uniwersalny charakter, metoda FDM 3D jest idealna dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z drukowaniem przestrzennym!