Masy szpachlowe a gładzie — jakie są najważniejsze różnice?
3 min 10 miesięcy

Pierwszym etapem remontowania niemal każdego pomieszczenia jest oczywiście przygotowanie powierzchni, tj. ścian i sufitów, do malowania, kładzenia glazury lub przyklejenia tapety. W tym kroku stosuje się specjalny gips naprawczy, który ma na celu wypełnić wszystkie dziury, pęknięcia oraz rysy. Czy wiesz, gdzie kupić wysokiej jakości gotową zaprawę tynkarską? Sprawdź już teraz!

Masy szpachlowe — rodzaje i zastosowanie 

Najczęściej produkt jest dostępny w formie suchego proszku, który należy rozrobić z wodą zanim pracownik rozpocznie prace naprawcze. Co ciekawe, na rynku można również znaleźć masy szpachlowe o konsystencji pasty, które są od razu gotowe do użycia. Poza wypełnianiem ubytków zaprawa zawierająca w składzie dodatkowe włókna czy polimery może być stosowana także do maskowania łączeń pomiędzy płytami gipsowymi i wyrównania kątów. 

Dlaczego gładź nie jest masą szpachlową?

Wiele osób zamiennie używa nazwy „gładź” oraz „zaprawa murarska”, mimo iż są to dwa różne materiały wykończeniowe, które cechuje inna trwałość oraz, co najważniejsze, przeznaczenie. Tynk naprawczy jest nakładany na ściany jedynie punktowo i jednorazowo, wyłącznie w miejscach wymagających wypełnienia czy zamaskowania. Z kolei gładź powinna znaleźć się na całej powierzchni w celu jej wyrównania i przygotowania do kolejnych etapów prac remontowych (konieczne jest położenie nawet kilku warstw).

Gdzie kupić gips naprawczy?

Tego typu materiał jest dostępny w każdym markecie z akcesoriami do prac wykończeniowych. Trzeba jednak przyznać, że największy wybór oferuje internetowy sklep budowlany  z akcesoriami i sprzętem dla wykonawców. W hurtowniach online przedsiębiorcy mogą liczyć na zniżki, wynajem lub zakup używanych urządzeń oraz dodatkowe usługi, m.in. serwis produktów czy udział w szkoleniu dla pracowników.