Preparaty na alergię dostępne bez recepty — czy warto je stosować?
3 min 12 miesięcy

Leki dostępne bez recepty przeznaczone są do zwalczania rożnego rodzaju dolegliwości. Wśród nich można znaleźć środki na objawy alergii. Czy warto je stosować? Przeczytaj i sprawdź!

Męczenie się z alergią — niepotrzebne i niewskazane

Objawy alergii mogą mieć różne nasilenie. Często jednak są na tyle uciążliwe, że mocno dają się we znaki i wówczas na pewno powinno się sięgnąć po odpowiedni środek. Jest to kwestia nie tylko komfortu — alergie, z którymi nic się nie robi, mogą pociągać za sobą kolejne uczulenia, a także prowadzić na przykład do astmy. Poza tym groźne jest nasilenie się objawów, wystąpienie duszności, a w skrajnych przypadkach pojawić może się nawet wstrząs anafilaktyczny, będący stanem bezpośredniego zagrożenia życia.

Poza tym, sięgając po dostępne bez recepty preparaty na alergię, można łatwo pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak katar sienny, kaszel, drapanie w gardle, łzawienie oczu, swędzenie błon śluzowych. Przywraca to komfort i sprawia, że można bez żadnych zakłóceń cieszyć się bliskością przyrody nawet wtedy, gdy stężenie pyłków w powietrzu jest najwyższe.

Po jakie środki sięgać?

W sprzedaży znaleźć można produkty na wszystkie objawy alergii, działające przeciwhistaminowo, jak i przeznaczone do zwalczania konkretnych dolegliwości. Warto dobierać je w miarę potrzeb, na przykład sięgać po spraye na katar sienny czy krople do nosa. Ich stosowanie pozwoli nie tylko wyciszyć nieprzyjemne objawy, ale też zadbać o zdrowie — funkcjonalna śluzówka nosa czy prawidłowe nawilżenie oczu są bardzo ważne, między innymi dla ochrony przed patogenami. W łagodniejszych przypadkach wystarczy nawet samo wapno, a w poważniejszych — warto skonsultować się z lekarzem, może się bowiem okazać, że potrzebne będzie wdrożenie leczenia silniejszymi środkami.

Duże znaczenie ma też ochrona skóry przed objawami atopowego zapalenia, świądem czy wysypką. Takie zmiany są niezwykle uciążliwe ze względu na nieprzyjemne odczucia, ale też nieatrakcyjny wygląd skóry. Pomóc mogą kojące kremy czy maści.

Skuteczne działanie

Choć leki dostępne bez recepty są zwykle uważane za bardzo łagodne, w większości przypadków alergii są w stanie zniwelować nieprzyjemne objawy — trzeba tylko stosować je systematycznie i zgodnie z zaleceniami. Dopiero kiedy takie środki nie pomogą, można przypuszczać, że potrzebne są środki na receptę.