Przy jakich pracach stosowane są masy szpachlowe?
3 min 10 miesięcy

Na etapie prac remontowych zdarza się, że w ścianach są widoczne spore ubytki czy pęknięcia, które powinny zostać wyrównane przed nałożeniem gładzi oraz wybranej farby. Kluczowy jest dobór właściwego materiału naprawczego — wytrzymałego i najlepiej prostego w użyciu. Idealnie wręcz sprawdzi się tutaj masa szpachlowa. Sprawdź, jakie rodzaje zaprawy można znaleźć w sklepach.

Gips szpachlowy — do czego służy?

Materiał znajduje szerokie zastosowanie przy wielu pracach remontowo-wykończeniowych. Wszystko zależy od właściwości wybranego produktu. Niemal każdy sklep budowlany działający stacjonarnie oraz online dysponuje różnymi masami naprawczymi, które są wykorzystywane podczas:

  • wyrównywania powierzchni,
  • wypełniania ubytków, rys oraz pęknięć powstałych na ścianach i sufitach,
  • maskowania wkrętów użytych podczas montażu płyt gipsowych,
  • spoinowania łączeń pomiędzy płytami g-k.

Jakie są rodzaje zaprawy szpachlowej?

Na rynku można znaleźć dwa podstawowe warianty tego typu materiału naprawczego. W sklepach budowlanych dostępne są masy szpachlowe w postaci suchej mieszanki lub gotowej zaprawy. Pierwszy rodzaj należy dokładnie zmieszać z wodą (bez widocznych grudek), z kolei druga opcja może być wykorzystana od razu po otwarciu produktu. Poza doborem odpowiedniej mieszanki, klient powinien zwrócić uwagę na jakość i trwałość zaprawy. Najlepiej postawić na sprawdzonych producentów oraz materiały polecane przez innych. 

Czym różni się gładź od masy szpachlowej?

Nazwy obu materiałów wykończeniowych są często stosowane zamiennie, chociaż służą do wykonywania zupełnie innych prac. Zaprawy szpachlowej należy użyć w celu zamaskowania wszelkich ubytków i nakładana jest jedynie punktowo. Z kolei pokrycie ściany gładzią pozwala na idealne wygładzenie i przygotowanie powierzchni do malowania czy naklejenia tapety.