Z jakich elementów powinien składać się zestaw do szycia?
3 min 1 rok

Zastanawiając się, czy zakup sprzętu szyjącego jest opłacalny, wystarczy pomyśleć, ile rzeczy można by naprawić, gdyby była ona w domu. Inwestycja w taki sprzęt jest rozsądna, a niezbędne do wykonania wielu poprawek i prac akcesoria to kilkuzłotowy wydatek. Co jeszcze jest potrzebne w pracach krawieckich? Zapoznaj się z tekstem.

Czy zakup prostego urządzenia do szycia wystarczy, aby prace krawieckie były efektowne?

Zakup maszyny do szycia dopasowanej do potrzeb i umiejętności użytkownika jest z pewnością najważniejszy, gdyż najlepiej wykonany ścieg ręczny nie będzie tak idealnie równy, jak ten zrobiony przez urządzenie. Poza tym ważny jest również czas, jaki trzeba przeznaczyć na realizację zadania. Jednak oprócz maszyny każdej krawcowej przyda się też odpowiednio dobrany do jej potrzeb zestaw do szycia, zawierający akcesoria ułatwiające pracę, bez względu na to, czy szyje dekoracje dla domu, czy odzież. W skład takiego przybornika wchodzą na ogół:

  • szpilki do przytrzymywania tkaniny podczas przymiarki i w trakcie szycia,
  • naparstek chroniący palec przed ukłuciem np. podczas fastrygowania,
  • ostre nożyczki,
  • obcinaczki do nitek,
  • igły do szycia ręcznego i maszynowego,
  • znaczniki krawieckie,
  • miarka dwustronna,
  • przyrząd do prucia,
  • zestaw nici do szycia ręcznego i maszynowego.

Oczywiście, nie jest to pełna lista potrzebnych gadżetów, ponieważ osobom z zaawansowanymi umiejętnościami mogą się też przydać rozmaite stopki do zadań specjalnych.

Ile trzeba wydać na dodatkowe akcesoria do szycia?

Przybory i gadżety krawieckie nie należą do drogich artykułów. Można je kupić osobno i w praktycznych przybornikach lub kasetkach, odwiedzając strony wybranych sklepów z maszynami do szycia. Ich koszt waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, więc zapewne każdy fan sztuki krawieckiej może sobie pozwolić na taki wydatek. Należy zauważyć, że niektórzy sprzedawcy oferują wybrane modele urządzeń do szycia z gratisami w postaci różnych akcesoriów. Warto zatem rozejrzeć się w ofercie, nabywając sprzęt.

Różnica w wyposażeniu domowej i profesjonalnej pracowni

Bez względu na rodzaj i zaawansowanie prac, każdy krawiec potrzebuje wspomnianych wyżej artykułów. Profesjonalne pracownie wyposaża się w znacznie więcej akcesoriów, takich np. jak centymetr elastyczny do mierzenia krzywizn, noże krawieckie, rozmaite znaczniki, pisaki znikające i wiele innych, mniej lub bardziej zaawansowanych przedmiotów. Niezależnie, czy zaczynasz się uczyć sztuki krawieckiej, czy masz już doświadczenie, potrzebujesz pewnych akcesoriów. Znajdź je więc w dobrym sklepie internetowym.