4 min 2 lata

Funkcjonalna kuchnia musi posiadać wysokiej klasy sprzęty. W tym artykule wskażemy, na co zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki tak, aby wybrać nowoczesny model, idealnie pasujący do potrzeb. Urządzenie to niegdyś było dobrem luksusowym lecz teraz stanowi podstawowy element wyposażenia domu lub mieszkania. Nic dziwnego, skoro dzięki niemu nie trzeba poświęcać czasu na mycie naczyń, a przy okazji oszczędza się wodę i energię elektryczną. Zachęcamy do czytania!

Odpowiedź na pytanie, jaką zmywarkę kupić, będzie możliwa po zapoznaniu się z ważnymi parametrami i funkcjami tych maszyn. W ten sposób da się ocenić jakość oraz zaawansowanie techniczne rozważanych modeli. Na co szczególnie zwrócić uwagę przy zakupie?

1. Rodzaj, wymiary i pojemność zmywarki

Na rynku są dwa podstawowe warianty opisywanych urządzeń: do zabudowy oraz wolnostojące. Pierwsze z nich dają dużo opcji aranżacyjnych. Zwykle ustawia się je pod blatem lub montuje na wysokości wzroku. Co najważniejsze, są obudowywane frontem meblowym i tworzą spójną całość z resztą szafek. Drugi typ sprawdzi się w gotowej kuchni, bo może stanąć w dowolnym miejscu, nawet w odosobnieniu. Rzecz jasna, gdy musisz wybrać sprzęt, określ, jaką powinien mieć szerokość, aby zmieścił się do pomieszczenia. Najczęściej spotyka się wersje 45 i 60 cm wymiar ten wpływa również na pojemność; małe mieszczą zwykle 10 kompletów naczyń, z kolei duże nawet 13-15, co jest ważne, gdy masz liczną rodzinę lub często gotujesz.

2. Klasa energetyczna i pobór wody 

Niełatwy dylemat, jaką zmywarkę wybrać, pomoże rozwiązać ocena oszczędności energetycznej sprzętu. Wreszcie każdemu zależy na jak najniższych opłatach za prąd. Zgodnie z nową klasyfikacją, najmniej energii pochłaniają maszyny klasy A, jednak również B i C można nazwać energooszczędnymi. Właśnie tak oznaczone warianty powinno się kupić, jeśli celem są niskie rachunki. Na co powinno się jeszcze zwrócić uwagę w czasie wyboru urządzenia do mycia naczyń? Choćby na pobór wody, który w przypadku programów eco nie powinien wynosić więcej niż 10 litrów, a po włączeniu programów intensywnych około kilkunastu litrów. 

3. Inne cechy, na które warto zwrócić uwagę

Warto podkreślić, że każda zmywarka, jaką można kupić, wyróżnia się też szeregiem innych cech. Na komfort użytkowania znaczny wpływ ma poziom generowanego hałasu  najlepiej, aby nie przekraczał on 50 dB, co odpowiada pracy zwykłej pralki, gdy nie wiruje. Przy zakupie należy również zwrócić uwagę na rodzaj programatora. Może on być zintegrowany, czyli po zamknięciu drzwi nie ma do niego dostępu, albo widoczny, umieszczony na froncie. Opłaca się wybrać modele z wieloma programami, gdyż ułatwia to dobór optymalnej opcji.

Jaką zmywarkę kupić?

W czasie zakupu poleca się określić własne wymagania i zwrócić uwagę, czy dana zmywarka je spełnia. Im dokładniej zostaną wyszczególnione, tym łatwiej będzie kupić idealne urządzenie. Wszystko zależy m.in. do upodobań, liczby domowników oraz oczywiście budżetu. Niewątpliwie jednak ciekawą propozycję stanowi zmywarka Electrolux, wyposażona w wiele nowoczesnych funkcji.  Artykuły tej firmy będą odpowiednie dla większości użytkowników, gdyż są atrakcyjne cenowo i solidne.